Hodnota akcií společnosti Tesla klesá v důsledku pomalého zahájení dodávek SUV vozidel Model X

Hodnota akcií Tesla Motors Inc. zaznamenala největší pokles za dva měsíce poté, co se na obchodních ukazatelích výrobce elektrických vozidel za poslední čtvrtletí projevilo pomalejší než očekávané zahájení dodávek sportovních užitkových vozidel Model X.

Zástupce společnosti v neděli uvedl, že v posledním čtvrtletí Tesla dodala 17 400 vozidel a celkový počet dodaných vozidel za rok tímto dosáhl 50 580 – což je spodní hranice revidované prognózy společnosti z listopadu. Z tohoto počtu 208 vozidel byla SUV Model X.

tesla-chart

Dle dřívějších odhadů Bena Kallo, analytika společnosti Robert W. Baird & Co., Palo Alto, společnost se sídlem v Kalifornii, měla dodat cca 1 000 vozidel Model X.

“Musíme vyčkat, dokud situace kolem startu Modelu X a odhalení Modelu 3 nebude jasnější,” poznamenal Kallo, který považuje stav akcií za neutrální, v analytické zprávě zveřejněné v pondělí. “Výroba vozidel Model X začala ve 4. čtvrtletí později, než jsme očekávali, a celkem bylo vyrobeno 507 vozidel Model X.”

Prognózy společnosti Tesla se v průběhu roku měnily podle toho, jak se společnost dostávala do složité situace s výrobou více než jednoho typu vozidel provázené prudkým nárůstem objemu produkce. Vozidla sedan Model S a SUV Model X jsou vyráběna na společné montážní lince v továrně ve Fremontu v Kalifornii. V únorovém dopise akcionářům generální ředitel společnosti Elon Musk uvedl, že Tesla plánovala v roce 2015 dodat 55 000 vozů. V listopadu společnost upravila předpokládaný objem na 50 000 až 52 000.

Akcie společnosti Tesla poklesly o 7,1%, na 223,03 USD v 11:17 (New York), po předchozím propadu o 8,6%, nejvýznamnějším mezidenním poklesu od 20. října. Hodnota akcií vzrostla o 7,9 % za rok 2015 a  31. prosince 2015 uzavřely na 240,01 USD – tržní kapitalizace společnosti tímto dosáhla hodnoty 31,4 miliardy USD. V červenci akcie uzavřely na hodnotě 282,26 USD.

Zdroj:  – Bloomberg.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *