Koncept Nissan Gripz 2015

Vážení milovníci crossoverů, vaše vášeň pro zvýšené hatchbacky možná právě ničí jedno z nejvytříbenějších sportovních aut na planetě, Nissan Z. Koncept Gripz, který vidíte zde, předpovídá budoucnost, ve které náš oblíbený Nissan Z. nabývá podoby funkčního zvýšeného crossoveru. Ach jo.

Abychom to ale uvedli na pravou míru, nemáme nic proti tomu, jak tento nový koncepční vůz vypadá. Má nabušený vzhled podpořený prominentní V-mřížkou a ostrými liniemi karoserie. Obzvláště se nám líbí způsob, jakým sloupek A plynule přetéká do dveří a palubní desky; krásně stylové řešení. Nissan tvrdí, tento vhled byl inspirován závodními jízdními koly a pouštními rally vozy, což zní dobře. Nebudeme souhlasit s tvrzením společnosti, že tímto vzdává hold modelu 240Z, který vyhrál Safari Rally a který Nissan troufale nazývá “jedním ze [svých] prvních crossoverů“. Vůz 240Z není crossover, stejně jako crossovery nejsou Mitsubishi Lancer Evolution, Subaru STI, Ford Focus, Volkswagen Polo ani jakýkoli jiný druh soutěžního vozu.

Co se týká pochvaly, oceňujeme třídveřové provedení Gripz, které jistě má sportovnější vzhled než konvenční pětidveřové. A toto není jediná dobrá zpráva. Tento koncepční vůz je také kratší a širší než stávající 370Z, a to o několik palců. Je však o sedm palců vyšší než nízko položený dvoumístný model, což Gripzu vcelku ubírá body.

Pod kapotou nenaleznete nějaký hlučný přeplňovaný 3,7-litrový V6 používaný v současnosti ve vozidlech 370Z, ale jednu z verzí elektrického motoru Leaf EV. Je doplněn plynovým pohonem, který “slouží k pohonu elektromotoru” – zní to tak, že se Gripz podobá spíše hybridnímu Chevrolet Volt než řadě Toyota Prius. Samozřejmě nenajdeme žádnou zmínku o tom, zda Gripz umožňuje plug-in dobíjení.

Uznáváme, že naše antipatie vůči tomuto vozidlu mohou být předčasné. Nissan zatím nijak nenaznačil, že by plánoval ukončit výrobu 370Z – naopak model byl nedávno aktualizován a dříve v tomto roce byl předveden koncept roadsteru na základě Nismo – ani že by řada Z měla být převedena na platformu CUV. Ale tón celé tiskové zprávy uvedené níže, nemluvě o jménu a odkazech na původní Z je poněkud zneklidňující. Rozhodně se nejedná o 240Z, jak jsme doufali, když jsme zveřejnili dřívější článek v červnu.

Podívejte se na zprávu a do oficiální galerie Nissanu uvedené níže. Nahoře naleznete naše záběry z autosalonu ve Frankfurtu. Udělejte si vlastní dojem a sdejte nám v sekci komentáře, co si myslíte o konceptu Nissan Gripz.

Zdroj: AutoBlog

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *