Nové OLED osvětlení Audi Matrix a “rojící se” zadní světla – tech and design future lab

Vývojové středisko Audi tech and design future lab představuje nové technologie: OLED osvětlení Audi Matrix a koncept zadních světel.

Na veletrhu CES v roce 2013 v Las Vegas věnovaném síťovému propojení automobilu s okolím se zvláštním zaměřením na budoucí automatizovanou jízdu a mobilní komunikaci, společnost AUDI v reakci na vývoj inovativních technologií osvětlení prezentovala vlastní nové koncepty osvětlení automobilů.

Světla OLED, které se ideálně hodí pro použití uvnitř vozidla nebo pro zadní svícení a odpovídají externímu světelnému designu uplatňovanému AUDI, budou stejně inteligentní jako jsou vzhledově atraktivní. Dokážou například reagovat na blížícího se řidiče, následovat jeho nebo její pohyby a podsvítit obrysy nebo kliku vozidla. Poté, co řidič nasedne do vozu, zapne se OLED osvětlení uvnitř.

Na základě technologjí OLED inženýři Audi vyvinuli speicální typ „rojících se“ světel, díky kterým se zadní část vozidla promění ve velký rovnoměrně nasvícený povrch s množstvím drobných svítivých bodů podobného roji včel, červených teček, jejichž pohyby následují pohyby vozidla. Pokud auto začne odbočovat doprava, světýlka se také přesunou vpravo; když vůz zabrzdí, rychle se hrnou dopředu; čím rychleji auto jede, tím rychleji se pohybují. Řidič auta za ním díky tomu vždy hned pozna, jak se pohybuje.

Toto “laserové zadní světlo” je generováno laserovou diodou a dává řidičům jedoucím za autem jasné dobře viditelné signály. V podmínkách dobré viditelnosti rovnoměrné laserové zadní světlo svítí mírně dolů, vytváří červenou čáru na silnici a vyzývá následujícího řidiče držet dostatečný odstup – podobně jako zpomalovací pruhy. Za mlhy nebo deště laserový paprsek dopadá na kapičky vody ve vzduchu a díky tomu je viditelný; čára pak má tvar trojúhelníku – de facto tedy laserové zadní světlo vytvaří velký výstražný trojúhelník.

Tento princip známý jako “maticový paprsek” spočívá v rozdělení světla vydávaného LED do velkého počtu samostatných segmentů. Jednotlivé malé diody podporované čočkami nebo reflektory vždy poskytují vynikající osvětlení bez nutnosti otočného mechanismu. Jsou jednoduše zapínány a vypínány podle potřeby a aktuální situace.

Zdroj: Youtube and designboom.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *